Wehikułem czasu po Polsce 5

W piątej części "Wehikułem czasu po Polsce" zapraszam przede wszystkim na podróż poprzez polską nową falę muzyczną lat siedemdziesiątych i osiemdziesiatych.

Nowa fala to gatunek muzyczny wywodzący się z punk rocka a później nazwa całej grupy stylów popularnych w latach osiemdziesiątych. Nurt ten charakteryzowało bardziej wyrafinowane i bogatsze brzmienie w stosunku do muzyki punkrockowej.

Nową falą zaczęto nazywać wszystkich wykonawców punkowych i zainspirowanych tą muzyką, którzy wychodzili poza ramy prostego punk rocka. Był to więc w istocie synonim terminu post-punk. Później używano tych dwóch etykietek do dokonywania podziału w obrębie tej samej grupy artystów: nową falą określano twórczość bardziej popową, post punkiem zaś – bardziej eksperymentalną.

W Polsce z muzyką z nowej fali eksperymentowali grupy i artyści jak Republika, Brygada Kryzys, Kryzys, Aya RL, Tilt, Madame, Siekiera, Lech Janerka, Kult, Manaam, Rezerwat czy nawet wczesny Lady Pank.

W tej chwili nowa fala nie jest zbyt popularna. Najprawdopodobniejszą przyczyną takiego faktu jest to, że obecna komercyjność takiej muzyki jest równa zeru. Szkoda, bo jest to część muzyki jaka może się przecież pdoboać wielu osobom. Niestety obecne wytwórnie nastawione są na jak największe zyski lansując mało interesującą muzykę środka i gwiazd, które przy jakimś bardziej skomplikowanym "zawijasie" woklanym, zastępują słowa bliżej nieokreślonymi dziwiękami. 

W audycji więc przypomnimy sobie takie firmy jak MADAME z bardzo wczesnym wokalem Roberta Gawlińskiego, KLAN, ŚMIERĆ KLINICZNA czy NOAH NOAH. Oczywiście znajdziecie też kilka innych utworów, które pod ten nurt nie podchodzą. Ot taki misz masz ze wskazaniem własnie na polską nową falę.

Jako mały smaczek (lub niesmaczek) dodam, że część utworów pochodzi z kaset magnetofonowych i płyt winylowych co w audycji dość dobrze słychać. Dodaje to naprawdę wyjątkowego smaku utworom.

Tak więc zapraszam do podróży ze mną i audycją "Wehikułem czasu po Polsce" część 5.

Jak posłuchać?

Więcej audycji Wehikułem czasu po Polsce

Lp. Tytuł audycji Data premiery Akcja
1 Wehikułem czasu po Polsce 2 2021-07-12 Szczegóły
1 Wehikułem czasu po Polsce 4 2022-04-12 Szczegóły
1 Wehikułem czasu po Polsce 1 2021-05-07 Szczegóły
1 Wehikułem czasu po Polsce 3 2022-03-28 Szczegóły
1 Wehikułem czasu po Polsce 6 2022-06-10 Szczegóły
1 Wehikułem czasu po Polsce 7 2022-09-23 Szczegóły

Podziel się tą informacją:

Komentarze ( 1 )

  • Sezon ( DJ )

    POlecam, muzyka jakiej się nie spodziewacie, komentarz, który jest profesjonalny i można się z niego wiele dowiedzieć - po prostu audycja jakiej nie znajdziecie nigdzie indziej :-)

    2022-06-08 06:47:57

Dodawanie komentarza

Komentarze moga dodawać tylko zalogowani użutkownicy. Kliknij tutaj abu się zalogować lub zarejestrować.