OBYWATELE DT to muzyczny kwartet z Dąbrowy Tarnowskiej, powstały w 2019 roku, grający muzykę autorską, inspirowaną bluesem, folkiem i rockiem. W tekstach piosenek poruszają najczęściej kwestie społeczne oraz obyczajowe, osadzone w „Polsce lokalnej”. Twórczość zespołu oparta jest na doświadczeniu zdobytym zarówno w ramach edukacji w szkołach muzycznych, jak i dzięki grze na streecie.
HISTORIA ZESPOŁU
Na początku swojej działalności zapewniali oprawę muzyczną do wernisaży oraz innych wydarzeń kulturalnych. W późniejszym okresie doszły również koncerty barowe. Rok 2020 z przyczyn pandemii wiązał się z przestojem w występach przed publicznością , dlatego skupili się w tym czasie na zarejestrowaniu swojego materiału. Nagrania odbywały się w charakterze „homerecordingu”. W 2021 wrócili do koncertowania, co pozwoliło na zebranie funduszy potrzebnych do nagrania w Psychosound Studio (Kraków) debiutanckiej płyty „Sąsiedzkie tango”. Cel ten został zrealizowany w czerwcu 2022 roku. W grudniu 2022 na kanale YouTube zespołu pojawiła się także autorska kolęda „Miłujmy się”, razem z amatorsko (lecz estetycznie) zarejestrowanym klipem. W 2023 Obywatele zdecydowali się na wydanie singla opowiadającego w nostalgiczny sposób o Krakowie. Premiera razem z nakręconym przez Karolinę Płanik teledyskiem ukazała się 27 października 2023.
O PŁYCIE „SĄSIEDZKIE TANGO”
Na płytę składa się 11 utworów autorstwa Norberta Gizy, lidera grupy. Piosenki powstawały impulsywnie, na skutek spontanicznych inspiracji, mniej więcej od momentu powstania zespołu, przez około 2 lata. Norbert pisząc je starał się, aby każda następna dotyczyła innej sfery życia. Na pewnym etapie pojawiła się wręcz obawa, że album wyda się przez to niespójny, jednak efekt finalny rozwiał wątpliwości na naszą korzyść. Teksty dotyczą więc np.: wiary w Boga, miłości, zdrady, przemocy w rodzinie, przemijania, używek, lokalnego patriotyzmu, nierówności społecznych i innych.
Punkt wyjścia dla muzyki stanowił blues, jednak podobnie jak w warstwie tekstowej, płytę charakteryzuje spora różnorodność. Zauważalne są wpływy muzyki folkowej oraz rockowej. Mniej więcej połowa płyty nagrana jest w w oparciu o brzmienia akustyczne, a połowa o brzmienia elektryczne. Podskórnie można też wyczuć obecność muzyki country, jednak konsekwentne śpiewanie w języku polskim, skrzętnie stara się to zamaskować. Ostatnie szlify aranżacyjne nadawane były już w studiu. Realizacją oraz miksem zajął się Szymon Aleksander Piotrowski, natomiast masteringiem jego małżonka – Magdalena Piotrowska, działająca pod szyldem Hear Candy Mastering Studio. Za oprawę graficzną albumu odpowiadali nasi przyjaciele – Jakub Litwornia oraz Natalia Gwiżdż.
CZŁONKOWIE ZESPOŁU
“[…] płytę wyróżnia miejski koloryt. I teksty o
życiu.”, “[…] akustyczna, kojarząca się z piosenkami
Edwarda Stachury (Ballada o Dąbrowie). Ale
przede wszystkim rewelacyjna, spokojna – też
poetycka Miłość (Miłość jest niczym… kwiat – już
ta pauza powala)!”, “[…] Intrygujący debiut.” – czytamy w recenzji Tylko Rock Paweł Brzykcy
Zaś w MĘSKIM KRĘGU Maciej Majewski w rozmowie z liderem grupy – Norbertem Gizą
[…] Muzyka kwartetu osadzona między bluesem, folkiem
country i muzyką dancingową przynosi uniwersalną
opowieść o stosunkach międzyludzkich”
Materiał dzięki:
Mariusz Majchrzak