Radio Asymetria

post-header

POPSYSZE + TOMEK GADECKI / ADAM SKORCZEWSKI / AGA TRE

Płyta „ETR” Popsysze z gośćmi została nagrana podczas koncertu w Radiu Gdańsk w ramach festiwalu „Metropolia jest ok” w roku 2021. Z tej okazji zespół poszerzył instrumentarium współpracując ze znakomitymi muzykami: Tomek Gadecki (saksofon), Adam Skorczewski (trąbka) i Aga Tre (wokal). Na koncercie zostały wykonane utwory z wszystkich czterech płyt zespołu w nowych aranżacjach. Liczne improwizacje, zmiany stylistyczne, jazzowa sekcja instrumentów dętych zmieniła oblicze rockowego „power trio”. Ze względu na panujące w 2021 roku ograniczenia, koncert odbył się bez publiczności. Płyta „ETR” została zmiksowana przez Michała Kupicza i ukaże się w trójmiejskiej wytwórni Zoharum New Experimental Art.

Popsysze + Gadecki / Skorczewski – „W samo południe”


Popsysze to postrockowo psychodeliczne trio z trójmiasta. Grupa wydała cztery płyty: „Popstory”, „Popsute”, „Kopalino” oraz „Emisja”, każda w nieco odmiennej stylistyce z zamiłowaniem do improwizacji. Zespół przebył drogę od post rock and rollowego do psychodeliczno – improwizującego. Pomimo idei power trio nigdy nie zamknął się w typowo rockowej konwencji, często czerpiąc z muzyki etnicznej, stoner rocka czy muzyki elektronicznej. Popsysze od początku miało zamiłowanie do improwizacji, dlatego na koncertach utwory często zyskują „drugie życie” i są grane w bardziej otwartej formule. Trio współpracowało z muzykami tj. Ray Dickaty, Lætitia Sadier, Grzegorz „Guzik” Guziński i inni. Zespół zagrał także w pełni improwizowany koncert z Damo Suzuki podczas Festiwalu SpaceFest.

Tomek Gadecki – saksofonista, kompozytor i poszukiwacz miejsca gdzie muzyka staje się prawdą do ostatniego dźwięku . Współzałożyciel takich zespołów jak Olbrzym i kurdupel, Sambar, Awatair, Niebo Niebo, ZUOM. Grał w wielu różnych zespołach między innymi Lonker See, Popsysze, Morze. GIO, BIO, KIO…. wciąż żyje Adam Skorczewski – Trębacz, improwizator, kompozytor, producent, lider zespołu Adam Skorczewski Quintet. W swojej twórczości głównie posługuje się brzmieniem i melodią, którą lubi przełamywać w spontaniczny sposób. Człowiek stale improwizujący. Współpracował z Irek Wojtczak Tentet, Ken Vandermark, L. U. C., Leśne Zwierzęta, GIO, Ania Jopek, czy Artificialice

Popsysze – Nie nadążam

Aga Tra – wokolistka zespołu drewnofromlas


Zespół drewnofromlas wydał trzy płyty i jest jednym z oryginalniejszych składów trójmiejskich. Drewnofromlas ma swobodne podejście do twórczości i wymyka się konwencjom – trochę nie wiadomo, jakiego jest gatunku, ale jest świeże, zdrowe i trwałe. drewno (kolejna popularna, ludowa nazwa) to demokratyczny twór muzyczny – partnerski kompozyt. Porusza się swobodnie po różnych rejonach współczesnej miejskiej muzyki basowej ale nie tylko. Korzenie dfl to jazz, soul, roots, dub, drum’n’bass i jungle, ale jego gałęzie sięgają też bardziej egzotycznych rejonów muzycznego lasu, takich jak chicagowski footwork czy gqom. Teksty agi_tre to wiersze, które oddaje słuchaczowi do interpretacji.

Popsysze – Changing Apartments

W dniu premiery odbył się koncert Popsysze + Gadecki + Skorczewski w gdańskim klubie Plama. „E.T.R.” to pierwszy album koncertowy w historii grupy Popsysze. Zespół nie odgrywa znanych z płyt utworów, tylko każdy z nich zyskał nową aranżację. Rozbudowany został także skład osobowy – trio Marciszewski / Świątek / Draczyński gościnnie wsparli tutaj Tomek Gadecki (saksofon), Adam Skorczewski (trąbka) i Aga Tre (wokal). Efektem tych zabiegów jest nie tylko odświeżenie starego materiału o inne, jednakowe dla całości warunki brzmieniowe, ale mamy do czynienia z nowym spojrzeniem na twórczość, która powstała do tej pory pod szyldem Popsysze. Poszczególne utwory zyskały drugie życie, dzięki udziałowi gości są pełniejsze i bogatsze dźwiękowo. Trójka dodatkowych muzyków nie narzuca się swoją grą, nie zmienia charakteru muzyki podstawowego składu. Wypełniają przestrzeń i rozbudowują znane z płyt studyjnych utwory, nie burzą fundamentów, tylko je spajają mocniejszą zaprawą.

„E.T.R.” to interesujący materiał z muzycznego punktu widzenia, można go potraktować wręcz jako lekcję poglądową jak należy podchodzić do realizacji albumów koncertowych. Czyli nie działać odtwórczo, odgrywać nuta w nutę coś, co już zostało nagrane wcześniej, tylko nadać nową jakość i spojrzeć na swoją twórczość świeżym okiem. Popsysze – robicie to dobrze i róbcie tak dalej!

Więcej info znajdziecie w mediach społecznościowych:

Materiał dzięki

Jarek Marciszewski, oraz Muzyczna Redakcja Radia Asymetria 

Poprzedni
Następny
Polecane
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *