Radio Asymetria

post-header

W 18 już spotkaniu we Wkręciole Sezon wraz ze swoim gościem Rafałem Boryckim zapraszają do Monomiasta, czyli muzycznej podróży poprzez debiutancki krążek kapeli Monofon. Dowiecie się dziś skąd taka nazwa, jakiej muzyki możecie się spodziewać sięgając po ten krążek, a także … czym jest muzyka dla Rafała Boryckiego, na jakim instrumencie grał zanim został basistą, i co takiego wniósł w jego życie okres gry na basie w Lao Che.  A to wszystko okraszone gorącymi nowościami z Monomiasta, utworami Nangy, Lecha Janerki i wielu innych kapel, które w doskonały sposób ilustrują klimaty Monomiasta oraz pokazują gusta muzyczne gościa Sezona w najnowszej odsłonie Wkręcioła

Zespół Monofon powstał w 2020 roku z inicjatywy basisty Rafała Boryckiego, perkusisty Michała „Dimona” Jastrzębskiego związanych z zespołem Lao Che i gitarzysty Michała Wójcika.

Do współpracy nad debiutanckim albumem muzycy zaprosili Halszkę Nabirę – instrumenty klawiszowe, kornet oraz wokalistę Jacka Szymkiewicza. Tak Michał “Dimon” Jastrzębski wspomina początki powstawania albumu: „…Zanim trafiliśmy do wielu różnych studiów nagraniowych, muzyka powstawała bardzo sprawnie w naszych mieszkaniach i salach prób, korespondencyjnie. Już podczas nagrywania zwróciliśmy się do klasycznych, analogowych rozwiązań, wbrew aktualnie przyjętym metodom pracy. Wykorzystaliśmy całą paletę klasycznych instrumentów klawiszowych, perkusyjnych, smyczkowych i dętych, a cała produkcja to wynik wspólnej pracy wielu osób, które pojawiały się na naszej drodze”.

Życie napisało taki scenariusz, że nie ma już niestety wśród nas Jacka Szymkiewicza. Na płycie „Monomiasto” znalazły się jego teksty, o których wtedy mówił : „Na początku była muzyka i to ona prosiła się o teksty. Kiedy już koledzy Jastrzębski i Borycki pokazali mi muzykę zapytałem o krajobraz emocjonalny, który towarzyszył im, kiedy muzykę pisali. Usłyszałem o życiu mężczyzn już po kryzysie wieku średniego, po przejściach czasem wykraczających poza dobry smak i granice finezji w zezwierzęceniu. O powrocie do punktu, z którego wyruszyli na te wszystkie niesamowite przygody. O dystansie, który sprawia że nieszczęścia stają się lżejsze, a z czasem zamieniają się w żart, który katastrofom przydaje piękna rodem z greckiej tragedii. Otworzyłem więc memuary moich przygód i na światło dzienne wyciągnąłem te, które w tym samym sosie były umazane. Historie o burzach z piorunami, szybkich samochodach, włoskiej kuchni i psychologii”.

Na płycie „Monomiasto” możemy usłyszeć między innymi Marcina Żabiełowicza, Damiana Pielkę, Magdę Dubrowską (Nanga ), Karola Golę (Nanga, Lao Che).

OPIS za www.swiatksiazki.pl/monomiasto (…)

Monofon

Więcej o MONOFON znajdziecie tutaj:

Monofon | Facebook

Monofon (@monofonband) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Monofon

Playlista:

Lao Che – Wojenka

Monofon – Horror

Lech Janerka – Rower

NANGA – profet

Monofon – Stoimy na dachu

Monofon – Bossa

Daria ze Śląska – Falstart albo faul

Lao Che – Hydropiekłowstąpienie

Akurat – Do prostego człowieka

Lenny Kravitz – Fly Away

Gorillaz – New Gold ft. Tame Impala & Bootie Brown

Pogodno – Piosenka O Śmiesznym Tytule

Monofon –  Warszawa – Stambuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *