Radio Asymetria

post-header
Zapowiedzi

Nowość od Within Temptation – A Fool’s Parade

Od jesiennej premiery albumu Bleed Out minęło zaledwie kilka miesięcy, a muzycy Within Temptation postanowili już teraz zaskoczyć fanów nowym utworem. Piosenka A Fool’s Parade jest zwiastunem zaplanowanej na koniec 2024 roku trasy koncertowej Bleed Out Tour, w ramach której grupa 25 października zagra koncert w Atlas Arenie w Łodzi. Nowy utwór to także kolejny wyraz ogromnego zaangażowania zespołu w dalsze rzucanie światła na walkę, którą Ukraina toczy przeciwko inwazji ze strony Rosji.

fot. fb zespołu

Withini w 2022 roku wzięli udział w charytatywnym koncercie Save Ukraine – #StopWar transmitowanym przez TVP, poświęcili temu tematowi lwią część utworów na płycie Bleed Out a także mocno zaangażowali się w działalność fundacji Ukraine Aid OPS. Dzisiaj, w chwili zmęczenia tematem wojny w zachodnich mediach, formacja postanowiła pójść dalej, angażując w premierowe nagranie ukraińskiego muzyka Alexa Yarmaka oraz kręcąc do niego teledysk w Kijowie.

Within Temptation – A Fool’s Parade feat. Alex Yarmak (Official Music Video)

A Fool’s Parade nie jest tak do końca nową piosenką. Utwór pierwotnie powstał w trakcie sesji nagraniowych do albumu Resist w 2018 roku, ale został odrzucony na etapie tworzenia finalnej tracklisty. Słychać w nim nawet charakterystyczne pociągnięcia gitary – coś w deseń brzmienia wolniejszych fragmentów The Reckoning. Po kilku latach spędzonych w szufladzie piosenka została wzięta na warsztat ponownie. Nadając kompozycji wyraźny, antywojenny przekaz, zespół postanowił zaprosić do współpracy jakiegoś ukraińskiego artystę. W trakcie poszukiwań potencjalnego gościa grupa trafiła na dokonania rockowo – metalowego ukraińskiego muzyka Alexa Yarmaka. To kolejny po Minie Caputo, Jacobym Shaddixie czy Piotrze Roguckim mocny głos świetnie uzupełniający sopran Sharon. Yarmak wsparł den Adel w zwrotkowo – refrenowych partiach oraz stworzył własną, mocną i bardzo emocjonalnie zaśpiewaną wstawkę w drugiej połowie utworu. Jego partia dodała tej dość prostej, typowo pop – metalowej piosence dodatkowego temperamentu i wprowadziła w strukturę nagrania pewien element zaskoczenia. Twist sprawił, że kompozycja nie tylko lirycznie, ale i brzmieniowo stała się metaforą propagandy. Początkowo numer rozwija się dość standardowo, przybiera momentami na sile, ale raczej głaszcze niż roznosi ucho. Wszystko zmienia wstawka Yarmaka przybierająca formę nawołania do otrząśnięcia się, przejrzenia na oczy i zrozumienia, że to, co początkowo może wydawać się takie logiczne i zwyczajne w ujęciu wielkoskalowym wcale nie musi takie być.

Lirycznie numer kontynuuje, a wręcz rozwija motyw niebezpieczeństwa wynikającego z propagandy, który Withini podjęli rok temu w piosence Wireless: „Tekst utworu odnosi się do faktu, że Rosja próbuje oślepić wiele osób. W rosyjskim przekazie jest dużo propagandy, która nieustannie zmienia ich narrację o tym jaka jest historia lub jaka była historia i wmawia ludziom że [Ukraina] to faszyści, przekręcając fakty. To właśni robią. Ciągle dzielą i zwyciężają. O tym właśnie jest A Fool’s Parade. Putin buduje fasadę, a ludzie to kupują. I to jest smutne. Przekaz postanowiono dodatkowo spotęgować nakręconym przez ukraińskiego reżysera, Indy’ego Haita teledyskiem.

Media spolecznościowe

Facebook

Within Temptation – YouTube

Materiał dzięki KMZ.com

Poprzedni
Następny
Polecane
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *