Gość w dom – oto utwór dwujęzyczny, a także rzecz – na każdy życiowy karnawał, na imieniny urodziny, wakacyjne spotkania przy stole w kuchni, wszelkie rozmowy z ludźmi ważnymi lub takimi, którzy… ważni wkrótce będą. Stwierdzenie, że to poetycki dwugłos – to za mało, bo „najważniejsze, dzieje się między słowami”. Inspiracją dla nad było samo życie, a te utwór skrojony jest na każdy czas goszczenia gości. Czyli na teraz i potem.
*** tekst i głos – Miłka Malzahn gościnnie Barbara Goralczuk głos+tekst
muz. Wojciech Bura
Język gościnności jest językiem gestów, ale próbujemy ubrać tę atmosferę w słowa. Używamy dwóch języków, w tym – dialektu podlaskiego. I – to działa. Ten utwór jest efektem naszego zachwytu tym cudem, jakim są spotkania towarzyskie, wizyty rodzinne, wspólne koleżeńskie kawki. Ileż to emocji wzbudza taka nasza społeczna aktywność, ile powstało memów, anegdot, ile pojawiło się smutków przy wspólnym stole! I ile radości, wzruszeń. Jest co wspominać. I wciąż …wszystko przed nami! Spotkanie, goszczenie kogoś, czy bycie gościem – popatrzmy na ten pozornie zwykły fakt – z szerszej perspektywy. To nie tylko sposób na samotność, to uczenia się świata, to poznawanie siebie, oraz bliskich i dalekich; to niesamowity proces, któremu niniejszym oddajemy cześć! W tym utworze: Basia mówi „po naszemu” (Barbara Goralczuk*), ja nadaję – poezją gęstą jak śmietana, Wojtek Bura wykreował tak lekką, przytulną muzykę – że gościnność po prostu rozsadza ramy tego kawałka. Przyda się przed świętami, w trakcie i po. Brzmi cudownie, jest uniwersalnym językiem serdeczności, otwartości, jest ostoją ciepłych uczuć.
A my – bardzo, bardzo lubimy to, co nam się nagrało w Studiu Rembrandt PRB (studio też lubimy). zapis rozmowy z Barbarą znajdziecie poniżej:
Mowa powszechnie stosowana we wsiach i małych miasteczkach Podlasia jeszcze do drugiej wojny światowej. Teraz, niestety, zanika. Śpiewna, melodyjna, domowa. Mowa prosta, ale tak skomponowana, że pozwala wyrazić wszystkie uczucia, określić przedmioty i wypowiedzieć myśli. Moja mowa rodzinna, wyniesiona z domu, pierwsza jaka słyszałam z ust matki i babci.
Moja ruodna, jaka pływe prosto z sercia.
- Barbara Goralczuk – pisarka, poetka, astrolożka.
Duet Miłka Malzahn & Wojtek Bura to oczywiście:
Miłka Malzahn – głos, oraz autorka 8 książek fabularnych, trzech albumów muzycznych, wielu tekstów dziennikarskich; Filozofka, specjalistka od mistyków (doktorat z rosyjskiej myśli metafizycznej), miłośniczka teatru, autorka tysiąca wywiadów, rozmów, piosenek i wierszy https://www.milkamalzahn.pl/biorgafia-milka-malzahn/
Wojciech Bura – muzyk, realizator dźwięku, pracował przy produkcjach muzycznych w Polsce i w Londynie. W swoim oryginalnym, wiejskim domu posiada w kuchni bazę pomysłów brzmieniowych – wiejskie studio nagrań, współpracuje z lokalnymi twórcami. @milka.malzahn
milkamalzahn.pl
youtube.com/@milka.malzahn
Materiał dzięki
Miłka O. Malzahn