“Neony” to drugi_singiel.usmi, zespołu.usmi, zapowiadający płytę.usmi pt. “generacja_z”, traktującą o problemach tytułowego pokolenia wchodzącego w dorosłe życie w cieniu wojny, pandemii i katastrofy ekologicznej. Zespół.usmi tworzy muzykę.usmi określaną mianem narcobeatu. Piosenki.usmi mimo rockowych korzeni, ubierają się jak przystało na dzisiejszych nastolatków - w warstwę elektronicznych_dźwięków.usmi, alternatywnych_melorecytacji.usmi, a nawet rapu.usmi. Twórczość.usmi nie ma jednego źródła inspiracji - każda piosenka.usmi to inna historia, opakowana w odmienną warstwę inspiracji z różnych muzycznych podróży poety.usmi.
Tomek o “Neonach”:
"Neony" to koronny przykład naszego “narcobeatu”- powtarzany przez cały utwór motyw syntezatorów wprowadza w trans, dzięki któremu udajemy się do świata, w którym nie ma już światła słonecznego. Dzień, noc, lato, zima - wszystkie te cudowne zjawiska naturalne symulują fikuśne neonowe lampy. Zamiast czuć na skórze letnią bryzę, tutejsi mieszkańcy leżą na podgrzewanym sztucznie piasku, wpatrując się w fototapetę zachodzącego słońca oświetlaną pomarańczowymi neonami. Sami mieszkańcy też nie są już do końca ludźmi a stworzeniami przypominającymi istoty z filmów post-apo, bowiem niektóre fragmenty ich ciał zostały zastąpione specjalnymi protezami, które wspomagają skuteczność wykonywanej pracy. Pracy, która prowadzi do nieuchronnego końca ich świata.
Pomysł na ten utwór zrodził się kilka lat temu, a zainspirowany był synthwave’em i eksperymentami z łączeniem rockowej gitary z syntezatorowymi brzmieniami. W takim stylu z resztą powstało pierwsze demo “Neonów”. Pamiętam, że bębniarz.usmi nie był zachwycony tym konceptem. Mimo, iż chciałem w tym utworze pozostać przy konwencji brzmienia perkusji elektronicznej, energetyczne partie Damiana sprawiły, że postanowiłem dograć do całości ciężkie gitary. I tak oto przypadkiem stworzyliśmy coś, co nazwaliśmy narcobeatem, czyli hipnotycznym połączeniem rocka i elektroniki w sposób, który pozwala odnaleźć w muzyce to, czego na “pierwszy rzut ucha” nie słychać. Aranżacja jest tu bardzo gęsta i obfituje w różne elektroniczne pejzaże, w realizacji których pomógł mi Szymon Grodzki z Invent Sound Studio, a całości dopełnia tekst o życiu na wymyślonej planecie, będący bardzo sugestywną metaforą otaczającej nas katastrofy ekologicznej. “Neony to najsubtelniejszy ekologiczny protest song, jaki możecie sobie wyobrazić”.
Zespół.usmi to alter_ego poety.usmi, grającego muzykę.usmi, zwaną narcobeatem. Pierwszy koncert.usmi miał miejsce w grudniu 2022 roku. Zespół praktykuje minimalizm.usmi - gra krótkie_piosenki.usmi, by jak najszybciej przekazać słuchaczom to, co najważniejsze w ich twórczości.usmi, czyli swoje spojrzenie na problemy z którymi borykają się dziś młodzi ludzie, takie jak życie w cieniu wojny, pandemii i katastrofy ekologicznej. Piosenki.usmi mimo rockowych korzeni, ubierają się jak przystało na dzisiejszych nastolatków - w warstwę elektronicznych_dźwięków.usmi, alternatywnych_melorecytacji.usmi, a nawet rapu.usmi. Debiutancki_album.usmi pt. "generacja_z" ukaże się pod koniec 2025 roku.
“Każdego dnia, słuchając o katastrofie klimatycznej zastanawia mnie dokąd zmierzamy jako cywilizacja i jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla własnej wygody. Przemyślenia te doprowadziły mnie do koncepcji historii, którą ma opowiadać utwór, a odchudzenie jej do kilkunastu trafnie opisujących mój punkt widzenia wersów okazało się już tylko formalnością.”
Neony już na naszej regularnej Playliście, a niebawem trafią do 26 zestawienia Gorących Nowości Radia Asymetria.
Socialmedia:
Materiał dzięki:
Mariusz Majchrzak