Radio Asymetria

post-header

Dziś, równo o godzinie 11:00 ukazał się nowy singiel Nightwish – „Perfume Of The Timeless” i oznacza początek nowej ery, którą poznamy w dziesiątym, nadchodzącym albumie studyjnym zespołu zatytułowanym – Yesterwynde. Pierwszy singiel, “Perfume Of The Timeless” (pl. “Zapach Wieczności”), który ma prawie 10 minut, już cieszy nasze uszy i oczy, zresztą poniżej teledysk…

Nightwish – Perfume Of The Timeless (OFFICIAL MUSIC VIDEO)

Tytuł nadchodzącego albumu „Yesterwynde” pochodzi od angielskiego słowa „yester-„, czyli „wczoraj”, ale, w kontekście przytoczonym przez Tuomasa, zdaje się odnosić nie tyle do „wczoraj”, co do przeszłości, do mijania. „Wynde” zaś to staroangielski zapis słowa „wiatr” (obecnie: „wind”). Całość ma tworzyć archaicznie brzmiący neologizm, przywodzący na myśl nostalgiczne przemijanie. W języku polskim tytuł można by przetłumaczyć poetycznie, z zachowaniem ducha owego neologizmu, jako „Pierwejwyatr”. W ten sposób zachowane zostaje znaczenie, ale też archaiczność i coś z oryginalnego brzmienia tego słowa. Naszą więc, autorską, propozycją tłumaczenia byłaby właśnie ta: „Pierwejwyatr”.”

Album ukaże się 20 września 2024 roku. „Yesterwynde jest baśniową podróżą poprzez czas, pamięć i tych, którzy objawili lepszą stronę ludzkiej natury. Pracowaliśmy nad nią trzy lata i brak słów, jak jesteśmy podekscytowani, że wkrótce podzielimy się ze światem naszym dziesiątym albumem” – opowiada o płycie Tuomas. Po raz kolejny Anioły obecne w muzyce, szczególnie fińskiego 🇫🇮 zespołu, trochę dobrej muzyki tylko dla uprzywilejowanych, którzy wiedzą jak to docenić, chwila inspiracji w dekadenckiej panoramie. Dziesiąty album jest naprawdę wyczekiwany i znów będzie miał głos Floor Jansen jako wokalnego lidera. Ponownie Los Angeles stają się obecni w muzyce, zwłaszcza fińskiego zespołu 🇫🇮, trochę dobrej muzyki tylko dla uprzywilejowanych, którzy wiedzą, jak ją docenić, chwila inspiracji w dekadenckiej panoramie.

W ciągu czterech lat od wydania ich ostatniego albumu, fińscy symfoniczno-metalowi tytani z Nightwisha przeszli przez wiele zmian, wyzwań i niepewności. A wszystko to przez pandemię, która zniweczyła plany trasy koncertowej HVMAN. :||: NATVRE w 2020 roku, zaledwie miesiąc po publikacji płyty. Najpierw, w grudniu tamtego roku, długoletni basista i wokalista, Marko Hietala ogłosił, że opuszcza zespół. W październiku 2022 roku, wokalistka Floor Jansen ujawniła, że zdiagnozowano u niej raka piersi, oraz że przeszła pomyślnie operację. Następnie, w zeszłym roku, zespół zaskoczył wszystkich niepokojącą wiadomością, ogłaszając, że po zakończeniu ówczesnej trasy koncertowej – która obejmowała olbrzymi występ na Wembley – zawieszą występowanie na żywo na czas nieokreślony. Nawet, według zapewnień, gdy pojawi się nowy album.

Po zaplanowanych koncertach na czerwiec 2023 roku, zawiesimy działalność na nieokreślony czas, jeśli chodzi o występy na żywo, i nie będziemy koncertować z następnym albumem” – napisali w oświadczeniu. „Powody tej decyzji są osobiste, ale wszyscy się zgadzamy, że są kluczowe dla dobrostanu i przyszłości zespołu. Zapewniamy, że nadal kochamy pracować razem i ta decyzja nie ma nic wspólnego z ciążą Floor, ani naszymi innymi indywidualnymi projektami„.
Obiecali jednak nową muzykę. Dotrzymując słowa, właśnie ogłosili, że we wrześniu wydadzą swój dziesiąty album, Yesterwynde. Płyta jest cięższa niż jej poprzednik, brzmi też świeżo, witalnie, optymistycznie.

Tak, zdecydowanie można użyć takiego określenia” – mówi klawiszowiec i kompozytor, Tuomas Holopainen. “Motywem przewodnim całego albumu będzie czas, historia, humanizm, śmiertelność. I ma naprawdę optymistyczny nastrój, przewijający się przez to wszystko.”

Nowy materiał na płytę zacząłem pisać w styczniu 2021 roku. To był drugi rok pandemii. Nie miałem jeszcze zamiaru zaczynać pisania piosenek na ten album, ale nie było nic innego do roboty z powodu COVID, więc pomyślałem, że mogę równie dobrze wykorzystać ten czas. Więc cały 2021 rok poświęciłem na to. Następnie, na początku ’22, zrobiliśmy demo, tylko ja i inżynier, i po raz pierwszy posłuchaliśmy dema z całym zespołem w maju ’22, podczas naszej amerykańskiej trasy. Przedstawienie nowych piosenek zespołowi, to zawsze jest ekscytujący moment. I szczerze mówiąc, przerażający! – opowiada w wywiadzie dla Nick Ruskell (Kerrang!) – Następnie zaczęliśmy nagrywać go w zeszłym sierpniu, i zajęło to kilka miesięcy. A potem cztery i pół miesiąca miksowania i kilka sesji masteringowych. I to tyle. Nadal pracujemy z atmosem (Dolby Atmos to technologia dźwięku przestrzennego, która pozwala wzbogacić efekt przestrzenny o kanały i dźwięki dobiegające od góry. Tworzy ona kopulastą przestrzeń dźwiękową, która poprawia wrażenia podczas słuchania. – przyp tłum.) – będzie atmosferyczny miks albumu oraz wersja orkiestralna.

Tak więc zapowiada się kolejne wielkie wydawnictwo dla miłośników, sympatyków Nightwish.

Nadchodzący album jest bardziej metalowy niż poprzednik. To po prostu się stało. Nigdy, przenigdy nie myślimy o takich rzeczach z góry, jak: “Zróbmy cięższy album.” To po prostu historie, które muszą być opowiedziane w pewien sposób. I tym razem, musiały być opowiedziane właśnie w ten sposób. I to naprawdę interesujące, że to mówisz, bo byli dwaj dziennikarze wczoraj, którzy powiedzieli: “Spodziewałem się czegoś dużo bardziej metalowego. To jest naprawdę łagodny album.” Naprawdę? Okej, ja tego tak nie słyszę. Ale zgaduję, że to wszystko zależy od ucha słuchacza – opowiada Tuomas.

Zapewne zastanawiacie się, co oznacza tytuł Yesterwynde? To wymyślone słowo. Jest coś takiego jak “The Dictionary Of Obscure Sorrows” (ang. “Słownik Ukrytych Smutków – przyp tłum.). To dało mi pomysł, że jeśli nie ma angielskiego słowa, aby opisać pewne uczucie, można po prostu stworzyć własne. Ten konkretny słownik jest temu poświęcony, jak na przykład uczucie tęsknoty za miejscem, w którym nigdy się nie było. Co to za uczucie? I było coś dziwnego, z tego co pamiętam. I ten album narodził się z pewnego wrażenia, które czułem bardzo mocno, ale nie mogłem znaleźć słowa w języku ludzkim, aby to opisać. Więc zacząłem rozmawiać z Troyem [Donockley, multiinstrumentalista] i powiedziałem: “Może wymyślimy nowe słowo? Ma to dla ciebie sens?” A on na to: “Tak, to świetny pomysł. Co miałeś na myśli?” To było coś w rodzaju czasu, wspomnień obracających się w czerń i biel, w sepię, i powiedziałem: “coś wczorajszego”. Wtedy on powiedział: “A może Yesterwynde*?” Idealnie! Ale tak, to po prostu wymyślone słowo, aby opisać, o czym jest album odpowiada Tuomas.

Czy to płyta o poczuciu tęsknoty? Tak wynikało by z opisu, jaki trafił do naszych rąk. Nie tyle tęsknota, co uświadomienie sobie, czym jest czas. Uświadomienie sobie, że istnieje coś takiego jak czas, przeszłość i historia. Internet i YouTube są pełne starych czarno-białych zdjęć, a nawet klipów wideo, które najpierw widzisz w czerni i bieli, a potem jako pokolorowane. Widziałeś je? To jest efekt, który teraz odczuwam. To jakby pochodziło z innego wymiaru, najpierw są czarno-białe obrazy, potem je kolorujesz i są tuż obok, jakby były nakręcone wczoraj. Coś się dzieje w mojej głowie, kiedy to widzę. Pomyślałem,: “To musi zostać w jakiś sposób umieszczone w piosence lub albumie.” Nagle człowiek czuje się tak połączony z poprzednimi pokoleniami, i tymi ludźmi, których widzisz na tych zdjęciach. Wszyscy mieli swoje życie, wzloty i upadki, i już nie istnieją, oprócz atomów rozrzuconych po całym wszechświecie. I my też wkrótce będziemy w takim stanie. To powinno dać ci coś do myślenia – słyszymy od Tuomasa.

Nightwish – Perfume of The Timeless (Dolby Atmos* Mix in Stereo) [CC Lyrics]

Tak więc, na chwilę obecną rozkoszujmy się najnowszym singlem zapowiadającym 10 wydawnictwo studyjne Nightwish, a w oczekiwaniu na premierę albumu z pomocą kapeli zdradzamy Wam listę nadchodzących utworów:

 1. Yesterwynde
 2. An Ocean Of Strange Islands
 3. The Antikythera Mechanism
 4. The Day Of…
 5. Perfume Of The Timeless
 6. Sway
 7. The Children Of 'Ata
 8. Something Whispered Follow Me
 9. Spider Silk
 10. Hiraeth
 11. The Weave
 12. Lanternlight

Materiał dzięki:

STEAM-1 Music Marketing Lidership 🤟😁 🇲🇽

Zdjęcia i oficjalne informacje: Nightwish

Całość ogarnęła – Muzyczna Redakcja Radia Asymetria

#floorjansen #nightwish #nightwishband #nightwishfans #afterforever #revamp #metalmusic #symphonicmetal #metalsinfonico #metalsinger

Poprzedni
Następny
Polecane
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *