Radio Asymetria

post-header
Zapowiedzi

MOST JAGIEŁŁY 26 sierpnia w Czerwińsku nad Wisłą

Od 2018 roku w Czerwińsku nad Wisłą organizowana jest impreza pod nazwą „Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”. Po raz szósty tym razem 26 sierpnia 2023 roku ta nadwiślańska miejscowość, znana głównie z romańskiej bazyliki i klasztoru zakonu Salezjanów, cofnie się w czasie do wieków średnich. W tym roku Radio Asymetria wystąpi w roli opiekuna medialnego 🙂

W imieniu Stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w cyklicznym wydarzeniu organizowanym od 2018 roku „MOST JAGIEŁŁY – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza 2023”

Szósty raz spotkamy się w Czerwińsku nad Wisłą z miłośnikami historii i fanami rekonstrukcji historycznych – 26 sierpnia br. odbędzie się kolejna edycja wydarzenia „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”. Spędzimy całą sobotę nad Wisłą na Bulwarze Wiślanym w średniowiecznym obozie rycerskim i na jarmarku dawnych rzemiosł. Przyjrzymy się turniejowi rycerskiemu z lożą dam oraz zmaganiom łuczniczym. Będą rejsy na tradycyjnych łodziach flisackich i fireshow. Wieczorem odbędą się koncerty zespołów Vocantus i Roderyk.

Stowarzyszenie Nasz Czerwińsk nad Wisłą – we współpracy z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Fundacją Rok Rzeki Wisły, Parafią Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku nad Wisłą, Miastem i Gminą Czerwińsk nad Wisłą, Powiatem Płońskim, Kapitułą Rycerstwa Polskiego oraz Grupą Pasjonatów Średniowiecza organizuje szóstą edycję rekonstrukcji historycznej, przybliżającej historię średniowiecznego Czerwińska nad Wisłą i upamiętniającej kolejną rocznicę przeprawy wojsk króla Władysława Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem przez most łyżwowy na Wiśle.

Wydarzenie rozpocznie się na Bulwarze Wiślanym o godzinie 11 powitaniem wszystkich gości, rekonstruktorów i uczestników. Jak co roku, wśród średniowiecznych namiotów obozu rycerskiego odbędą się warsztaty i pokazy rzemieślnicze jak np. kowalstwo, garncarstwo, wikliniarstwo, bartnictwo. Bedą też inne atrakcje jak np. pokaz sokolnika. Towarzyszyć nam będzie Błazen Jajosz opowiadający o historii, a przygrywać będą średniowieczni muzycy.  Ok. godziny 17:00 odbędzie się inscenizacja nawiązująca do wydarzeń grunwaldzkich i wojny polsko-krzyżackiej. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje. Edycja 2023” oraz ze środków Powiatu Płońskiego i Lokalnej Grupy Działania Przyjazne Mazowsze.

Więcej informacji oraz gorące newsy na stronie wydarzenia. Zapraszamy.

Facebook

MOST JAGIEŁŁY – CZERWIŃSKIE SPOTKANIA Z HISTORIĄ I KULTURĄ ŚREDNIOWIECZA 2023 | Facebook

Poprzedni
Następny
Polecane
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *