Radio Asymetria

post-header

Zuza Wiśniewska to pochodząca z Torunia autorka tekstów, kompozytorka, wokalistka, ukuleleistka i looperzystka. Jej twórczość opiera się na treściwym tekście ubranym w muzykę, która najlepiej go dopełnia. W jej piosenkach słychać inspiracje rockiem, jazzem, popem, poezją śpiewaną, piosenką aktorską, a przede wszystkim – osobistą.


Laureatka blisko pięćdziesięciu festiwali piosenki autorskiej, w tym Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów SMAK, Studenckiego Festiwalu Piosenki czy Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. Jej debiutancka płyta „Lusterka” uzyskała status Płyty Roku Radia UWM.FM.
Drugi album artystki ukaże się w styczniu 2024 roku.

Zuza Wiśniewska prezentuje najnowszy singiel w punkrockowej odsłonie. Ortolany to szósty singiel zapowiadający drugą płytę artystki. Piosenkę dopełnia sugestywny teledysk wyprodukowany przy pomocy sztucznej inteligencji.
Zapowiadany projekt ORTOLAN! zaskakuje mnogością muzycznych inspiracji. Nie inaczej
jest w przypadku piosenki Ortolany, która niemal w całości nawiązuje do estetyki punka i
rocka. Utwór wyprodukował Piotr Kajetan Matczuk, a dodatkowo wystąpili w nim
zaproszeni goście: Michał Dykban (gitary) i Piotr Klimek (gitara basowa, projekt perkusji).

Na początku słuchacza uderza fala skandujących głosów, do złudzenia przypominające te
słyszane podczas niemal każdego przemarszu kibiców lokalnych klubów sportowych.
Później dochodzi do niego właściwy tekst – manifest z prostym przekazem odnoszącym się do sytuacji różnie pojmowanych mniejszości. „Mniejszym patrzą tu pod kołdry, szydzą z tego, kogo kochać chcą”. To tylko jeden z fragmentów ukazujących ich sytuację.
Choć prezentowany w piosence świat nie należy do spokojnych, daje słuchaczowi nadzieję w postaci puenty: „Ale stado ortolanów z czasem tylko będzie większe / Grupa zdziałać więcej może niż samotny kurak w grzędzie”.

Jak opowiada Zuza:
Ortolany były łapane, oskubywane z piórek i podawane w charakterze wykwintnego dania. Choć taka praktyka jest obecnie nielegalna, ponoć w niektórych regionach Francji wciąż można taki „przysmak” otrzymać. Gdy usłyszałam tę historię, od razu skojarzyła mi się z życiem w poczuciu niepokoju i zagrożenia. A to skojarzenie doprowadziło mnie do pomysłu na cały album.
Sam singiel napisałam z myślą o młodych osobach, które mają problem z odnalezieniem się w otaczającej polskiej rzeczywistości. Pisząc tekst miałam w głowie nieśmiałe dzieciaki, wysoko funkcjonujących introwertyków, miłośników niecodziennego ubierania się i niestandardowych pasji, osoby homo i trans, słowem – wszystkich, którzy pod jakimś względem są inni, a w związku z tym nie zawsze czują się z tym faktem swobodnie. Piosenkę dedykuję wszystkim zagubionym w gąszczu niemocy, tonącym w odmętach niepewnośc
i”.

Tu posłuchasz w streemingu

Materiał dzięki

Zuza Wiśniewska

Poprzedni
Następny
Polecane
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *