Radio Asymetria

post-header
Zapowiedzi

Kto na drzewie siedzi sam? Samotnik, czyli nowy singiel Zuzy Wiśniewskiej.

Zuza Wiśniewska to songwriterka, ukuleleistka, looperzystka, wokalistka i autorka tekstów piosenek. Najważniejszym aspektem jej twórczości jest dobry jakościowo tekst, który stanowi punkt wyjścia do estetyki dźwiękowej opowieści. Jej muzyka balansuje na granicy rocka, popu, songwritingu, poezji śpiewanej i muzyki eksperymentalnej.

Zuza jest laureatką ponad 40. polskich i międzynarodowych festiwali piosenki artystycznej m.in. Studenckiego Festiwalu Piosenki, Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” czy Spotkań Młodych Autorów i Kompozytorów SMAK. Otrzymała nagrodę główną festiwalu „Pióro Poetów im. Andrzeja Sobczaka 2022” za najlepszy tekst do muzyki Mietka Jureckiego. Jej twórczość doceniły ikony polskiej sceny muzycznej: Katarzyna Groniec, Marek Dutkiewicz, Jacek Cygan czy Roman Kołakowski.

Jej pierwsza płyta „Lusterka” uzyskała status Płyty Roku 2020 Radia UWM FM i została ciepło przyjęta przez dziennikarzy i słuchaczy. W styczniu 2024 roku ukaże się jej kolejny album „ORTOLAN!”.

Od 14 grudnia nowa piosenka od Zuzy Wiśniewskiej jest dostępna we wszystkich serwisach streamingowych. Samotnik to szósty i jednocześnie ostatni singiel zapowiadający drugą płytę artystki. Delikatną w muzycznej strukturze, gitarową balladę dopełnia gościnny występ Karoliny Lizer – laureatki głównej nagrody 59. KFPP Opole 2022.

O samotności można mówić na wiele sposobów. Zuza Wiśniewska postanowiła sięgnąć po metaforę nawiązującą do świata zwierząt i symbolikę kojarzoną z naturą i Wschodem. Samotnik to ptak nazywany inaczej bodźcem samotnym, który w tekście Wiśniewskiej swoją postawą łudząco przypomina człowieka. Sądzi, że jego smutek może zrozumieć jedynie on sam. Jak jednak wiadomo, samotnych ludzi jest wokół nas więcej, niż się z początku wydaje.

Jak mówi autorka:
„Napisałam ten tekst z myślą o bliskiej mi osobie. Uważała wtedy, że powinna nosić w sercu smutek, bo ją to uszlachetnia i pozwala być kimś lepszym. Osobiście myślę, że samotność jest doświadczeniem jak najbardziej wartym przeżycia z różnych powodów. Chociażby po to, by docenić, jak wiele wspaniałych ludzi jest wokół nas. Wystarczy tylko wyjść ze strefy komfortu, a w przypadku nawiązania do piosenki – zejść z osobistego drzewa samotności po to, by otworzyć się na takie doświadczenie.

Piękno utworu dodatkowo ubarwia obecność szczególnego dla autorki gościa – Karoliny Lizer. To wokalistka, pianistka, klawesynistka i autorka tekstów piosenek. Laureatka nagrody głównej i nagrody publiczności 59. KFPP Opole 2022, zwyciężczyni 7. odcinku programu „Szansa na Sukces. Opole 2020″.

Z Karoliną pracowałyśmy już nie raz i dobrze wiem, że pod względem tak osobistych spraw rozumiemy się bez słów. Dlatego od razu pomyślałam, że wspaniale byłoby wspólnie zaśpiewać Samotnika. Cieszę się, że bez wahania przyjęła moje zaproszenie.” – wspomina Zuza Wiśniewska.

Więcej info o artystce:

Facebook: https://facebook.com/ZuzaWisniewskaMusic
Instagram: https://instagram.com/ZuzaWisniewskaMusic
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCz8C-Ur__tmSzYwk67XDFhg
www.zuzawisniewska.com

Materiał dzięki

Zuza Wiśniewska

Songwriterka | autorka tekstów | kreatorka

Poprzedni
Następny
Polecane
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *