Radio Asymetria

post-header

I oto nadejszła ta wiekopomna chwila by świętować już 25 wydanie naszej wkrętki w Radiu Asymetria. By to świętowanie wypadło godnie za mikrofon Sezon zaprosił gościa szczególnego, szczerego do bólu, wrażliwego, wspaniałego artystę, który zachował w sobie normalność pomimo sławy, popularności i całkiem pokaźnego dorobku płytowego. Gościem Sezona oraz Waszym w tym wydaniu Wkręcioła jest Wojciech Wojda założyciel działającego już od 37 lat na rynku muzycznym zespołu punk rockowego Farben Lehre.

Zapraszamy zatem na szczególny wywiad rzekę z tym jakże arcyciekawym gościem. Mamy świadomość, że jest to już kolejny, kolejny, kolejny wywiad z Wojtkiem, ale pomimo tego obiecujemy, że u nas dowiecie się rzeczy, których jeszcze o Wojtku nie znajdziecie w Internecie.

Tak więc … tylko u nas … czego Wojtek nie robi przed koncertem, co takiego zdementuje w trakcie rozmowy, dlaczego jego zespół Farben Lehre został wyrzucony z Jagiellonki w Płocku, o co chodzi z tym Judaszem, skąd ten Jelonek, dlaczego Wojtek nie wymyślił Podsiadło, w czym pomogła pandemia, i czy w wolnym czasie woli leniuchować czy może podróżować … na ryby.

W 2021 roku płocka formacja FARBEN LEHRE obchodziła jubileusz 35-lecia istnienia, który promowała kilkoma okazjonalnymi wydawnictwami, a teraz przyszedł czas na kolejny (15) studyjny album, zatytułowany „Na zdrowie”. Współczesna rzeczywistość stała się dalece nieprzewidywalna, trudna i coraz bardziej skomplikowana. Dzisiaj potrzeba dużo zimnej krwi, cierpliwości, spokoju ducha, odwagi, a przede wszystkim zdrowia, aby ogarnąć to co się dzieje i zaskakuje nas na każdym kroku. Najnowsza płyta chłopaków z Mazowsza z założenia ma spełniać rolę swoistego antidotum i być narzędziem pozytywnego odreagowania złych emocji, nagromadzonych wokół. Jednocześnie staje się dobrą okazją na prosty, szczery i racjonalny komentarz w kontekście czasu bieżącego, który znajduje odzwierciedlenie w większości tekstów. Muzycznie, tradycyjnie – jest żywiołowo, energetycznie, melodyjnie, szybko i do przodu („Kasyno”, „Na zdrowie” lub „Straszny film”), choć momentami pojawiają się również spokojniejsze fragmenty („Skrzydła”, „Samo życie”), czyli praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolennicy dotychczasowej, dynamicznej twórczości FARBEN LEHRE nie powinni czuć zawiedzeni, natomiast kilka nowych kompozycji, rozwiązań aranżacyjnych czy pomysłów może być miłym zaskoczeniem dla słuchaczy. Na szczególną uwagę w powyższym kontekście zasługują takie kawałki jak: „Szeregowiec”, „Manifest” czy akustyczna odsłona starej, włoskiej pieśni „Bella Ciao”. Najważniejsze, aby muzyka oraz przekaz poszczególnych utworów wyszły nam wszystkim „na zdrowie” i tego się trzymajmy… „Na zdrowie” to 13 utworów, stanowiących przemyślaną całość, z których niektóre pojawiły się już tu i ówdzie w obiegu koncertowo-internetowym, m.in. „Deja Vu” czy „Nie zamykaj oczu”, inne doczekały się nowej odsłony („Choroba polska”, „Samo życie”), a reszta jest całkowicie premierowa. Oprócz autorskich kompozycji, na płycie pojawiają się również dwa kowery – wspomniana „Bella Ciao” oraz „Dalej”, song z repertuaru zaprzyjaźnionej, niemieckiej formacji DRITTE WAHL, jednak z tekstem Wojciecha Wojdy.

Nowy album FARBEN LEHRE został nagrany w styczniu-lutym 2023 roku, w zaprzyjaźnionym studio Serakos, pod czujnym okiem, tudzież uchem pary realizatorów: Roberta oraz Magdy Srzednickich. Do przedsięwzięcia zespół zaprosił kilku zacnych, „sprawdzonych w boju” gości, m.in. Roberta GawlińskiegoPiotrka „Gutka” Gutkowskiego czy szalonego skrzypka nie na dachu, Michała Jelonka. Trzeba otwarcie przyznać, że każdy z nich spełnił oczekiwania… Płytę „Na zdrowie” stworzyła grupa w pełni świadomych i doświadczonych muzyków, co słychać praktycznie w każdym jej fragmencie. To niewątpliwie tego typu pozycja muzyczna, obok której nie da się przejść obojętnie…

Po wysłuchaniu wywiadu we Wkręciole #25 zapraszamy oczywiście na nadchodzące koncerty

Playlista

 1. Farben Lehre – Farben Lehre
 2. Farben Lehre – Deja vu
 3. Farben Lehre – Stacja wolność
 4. Moskawa – Nie okłamiesz prawd
 5. Zenek Kutapasa – JPRDL
 6. KSU – Pod prąd
 7. T. Love – To wychowanie
 8. Farben Lehre – Manifest
 9. Farben Lehre – Szeregowiec
 10. Farben Lehre – Matura (akustycznie)
 11. Farben Lehre – Piosenka leniwych słoni
 12. Big Cyc & Jelonek – Wszystko będzie OK
 13. Strachy na lachy – Ostatki – nie widzisz stawki
 14. Farben Lehre – Na zdrowie

Więcej info o kapeli znajdziecie tutaj:

Oficjalna strona zespołu Farben Lehre (plocman.pl)

Farben Lehre | Facebook

Farben Lehre (@farben_lehre) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Farben Lehre – Official – YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *